Keşfedilmeyi Bekleyen 7 Gezegen

Keşfedilmeyi Bekleyen 7 Gezegen

Güneşin çekim kuvvetinin etkisiyle gezegenlerin ve uydularının, kuyruklu yıldız ve meteorların güneşin etrafında birikmesiyle güneş sistemi oluşur. Güneş Sistemi’nin içerisinde 8 tane gezegen var ve hepsinin özellikleri birbirinden farklı. Dünya’yı hariç tutarak Güneş sisteminde bulunan ve hala bilim adamları tarafından araştırılan gezegenlerin özelliklerini merak ediyorsanız sizleri yazımızın devamına davet ediyoruz.

1. Merkür

1
Adını Roma tanrısından alan Merkür Dünya’ya en yakın gezegen olarak bilinir. Bir yılın 88 gün sürdüğü Merkür, Dünya’dan sonra en yoğun gezegen olma özelliğine sahip. Bu zamana kadar sadece iki uzay aracının ziyaret ettiği Merkür’ün zayıf bir manyetik alanı ve ince bir atmosferi bulunuyor.

2. Venüs

2
Dünya’ya en yakın olan ve bakıldığında en parlak görülen Venüs’te bir gün bir yıldan daha uzun sürer. Adını aşk ve güzellik tanrıçasından alan Venüs aynı zamanda da tek kadın ismine sahip gezegen. Güneşin batıdan doğup doğudan battığı Venüs, astronotlar tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

3. Mars


Renginin kan kırmızısı olmasından dolayı Roma savaş tanrısının adını taşıyan Mars’ta bir zamanlar yaşam olduğu yönünde teoriler mevcut. Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı Mars’ın yüzeyinde yer alıyor. Devasa toz rüzgarlarının bulunduğu ve farklı mevsimlerin yaşandığı gezegen Dünya’dan sonra yaşam kurulabilecek en uygun yer olarak kabul ediliyor.

4. Jüpiter


Jüpiter kayaç bir yapıdan değil tamamen gazlardan oluşuyor. İlk defa Babiller tarafından gözlemlenen Jüpiter, adını Roma tanrılarının kralından almış. Bu gezegende 67 tane uydu bulunuyor ve bu uyduların en büyüğü olan Ganymede Merkür gezegeninden daha büyük. Güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin toplam kütlelerinin 2,5 katından daha büyük olan Jüpiter doğal olarak Güneş sisteminin de en büyük gezegeni.

5. Satürn


Jüpiter gibi bir gaz devi olan Satürn’ün çekirdeğinin kayadan oluştuğu tahmin ediliyor. Etrafında bulunan halka sistemi Satürn’ü etkileyici ve güzel kılar. Güneş Sistemi’nde yoğunluğu en düşük olan bu gezegenin güneş etrafında dönmesi yaklaşık olarak 29.4 yıl sürüyor. Ayrıca adını Jüpiter’in babası olan Satürn’den aldığını da eklemekte fayda var.

6. Uranüs


Uranüs de adını Satürn’ün babası olan Roma tanrısından alıyor. Güneşin etrafında bir tam turu 84 yıl süren Uranüs, Satürn ve Jüpiter’den sonra Güneş Sistemi’nin en büyük üçüncü gezegeni olma özelliğine sahip. Gezegenin 98 derece eğik bir ekseni bulunuyor ve bu eğikliğin kaynağının Dünya kadar büyük bir gezegenle çarpışması sonucu olduğu söyleniyor.

7. Neptün


Güneş sisteminde Güneş’e en uzak gezegen olan Neptün atmosferinde bulunan metan gazı nedeniyle masmavi bir görüntüye sahip. Deniz tanrısı Neptün’den adını alan gezegen Güneş’in etrafındaki turunu tam 164.8 yılda tamamlıyor. Yüzey ısısının ortalama -214 derece olduğu Neptün Jüpiter’den sonra en güçlü çekim gücüne sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*